تاریخ انتشار: 96-10-11 10:10:05 دوشنبه
نمایش: (646)

راهنمای خرید هارد داخلی تحت شبکه

معرفی هاردهای اینترنال شبکه

ذخیره سازی اطلاعات مسئولیت هارد درایو است. تمامی فایل ها و برنامه های شما به صورت مستقیم در هارد داخلی کامپیوتر شما قرار می گیرد. نه تنها فایل ها، تصاویر، موسیقی و ویدئو، بلکه برنامه ها و سیستم عامل شما هم روی هارد ذخیره می گردد. هارد داخلی، اطلاعات را با سرعت بالا ذخیره می کند. این هارد باید به صورت فیزیکی و با باز شدن کیس کامپیوتر شما نصب شود. هارد های داخلی کاربری های متفاوتی دارند و بسته به کاربرد آنها تقسیم بندی می شوند. به طور کلی، هارد های داخلی در سه دسته بندی قرار می گیرند: هارد های تحت شبکه، دوربین و PC. در این مقاله نگاهی به هارد های داخلی تحت شبکه که در سیستم های NAS کاربرد دارند، می اندازیم.

هاردهای داخلی تحت شبکه مسئولیت بسیار حساسی دارند. این هاردها، عملکرد ذخیره سازهای NAS را با کاهش نگرانی های معمول مانند سازگاری، یکپارچگی، قابلیت ارتقا سیستم، قابلیت اطمینان و هزینه بهبود می بخشند. از آنجایی که هارد های این گروه به صورت خاص برای دستگاه های ذخیره ساز تحت شبکه طراحی شده اند، دارای ویژگی هایی هستند که در هاردهای داخلی دیگر وجود ندارد. این ویژگی ها عبارتند از                                   

* هاردهای این گروه می توانند 24 ساعته و در 7 روز هفته (24x7) بی وقفه کار کنند، در حالی که مصرف توان را نیز پایین نگه دارد.
* ذخیره سازهای تحت شبکه همیشه روشن هستند، بنابراین محیط اطراف خود را گرم می کنند. به همین خاطر این درایو ها به گونه ای طراحی و مهندسی شده اند، که طی زمان خنک بمانند.
* کاهش لرزش مسئله بسیار مهمی در سرورها یا دستگاه های NAS است که عدم توجه به آن می تواند عملکرد سرور را مختل نماید. بنابراین هاردهای این گروه دارای تکنولوژی کاهش لرزش هستند.
* تکنولوژی چند کاربره (multi-user) در هارد درایو های NAS به کاربران این سیستم ها امکان می دهد که بتوانند همزمان اطلاعات خود را در سرور NAS آپلود و دانلود نمایند.      

                                               هارد سیگیت مدل ironwolf با ظرفیت 10 ترابایت                                                                                                                                        

در میان شرکت های پیشرو، سیگیت سری IronWolf  و IronWolf Pro و وسترن دیجیتال، هارد درایو های Red و Red Pro (قرمز رنگ) را برای دستگاه های NAS معرفی می کند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

هاردهای شبکه وسترن دیجیتال

شرکت وسترن دیجیتال، مجموعه­­ ای گسترده از راهکارهای ذخیره سازی تحت شبکه (NAS) را با معرفی هاردهای خانواده قرمز (Red) به مشتریان خود ارائه می­ دهد. هاردهای این خانواده دارای تکنولوژی انحصاری بنام NASware هستند که به چالش ­های موجود در هاردهای دسکتاپی در سیستم NAS پاسخ می دهد. چالش­های استفاده از درایوهای دسکتاپی در محیط NAS یا RAID عبارتند از:

* سازگاری: هارد درایوهای دسکتاپی برای سازگاری با NAS تست نمی شوند و در هنگام تجمیع (Integration) با این سیستم ها ممکن است دچار مشکلاتی شوند.
* قابلیت اطمینان: اغلب درایوهای دسکتاپی به منظور کار در دمای بالا یا محیط های عملیاتی 24x7 (24 ساعت در 7 روز هفته) طراحی نمی شوند بنابراین قابلیت اطمینان آنها در این محیط ها پایین می آید.
* کنترل بازیابی خطا: درایوهای دسکتاپ برای محیط های RAID طراحی نشده اند و دارای کنترل هایی هستند که مانع از دخالت کنترلر RAID در هنگام خطا می شوند.
* نویز و لرزش: اغلب هارد درایوهای دسکتاپی برای سیستم های چند درایوی که سطح نویز و لرزش بالایی دارند، بهینه نمی شوند. زمانیکه این درایوها به سیستم NAS اضافه شوند، لرزش اضافی می تواند قابلیت اطمینان و عمر درایو را کاهش می دهند.

این میان افزار (NASware) مهمترین ویژگی های سیستم مانند عملکرد، توان و قابلیت اطمینان را در محیط های چند درایوی بالانس می کند. همچنین، الگوریتم انحصاری موجود در NASware توان و عملکرد را بهینه می نماید. خانواده Red وسترن دیجیتال دارای دو مدل قرمز (Red) و قرمز پرو (Red Pro) می باشد.

تفاوت هارد red pro وسترن دیجیتال با red وسترن

                                                      

هارد درایو قرمز وسترن دیجیتال

هاردهای مدل قرمز(Red) وسترن دیجیتال به صورت خاص برای سیستم های NAS با 1 تا 8 قفسه و در فرم فاکتورهای 2.5 و 3.5 اینچی طراحی می شوند. این درایوها به منظور سازگاری با محیط­ های عملیاتی 24x7 (24 ساعت در 7 روز هفته) و سیستم های NAS خانگی و اداری کوچک طراحی و تست می شوند. هارد قرمز (Red) WD برای افرادی مناسب است که یک NAS خانگی کوچک برای ذخیره یا اشتراک ویدئو، موسیقی، و تصاویر خود می خواهند یا یک شرکت کوچک با 10-15 پرسنل دارند. این ذخیره ساز شرکت Western در سیستم ها با قابلیت نصب در رک (rackmount) کاربردی ندارد (برای این نوع پیکربندی، به درایوهای Red Pro نگاه کنید).

قبل از مطالعه بخش بعدی، پیشنهاد می کنم ویدئویی در مورد هارد red وسترن با زیرنویس فارسی مشاهده کنید:

 چه زمانی باید هارد قرمز پِرو (Red Pro)وسترن دیجیتال را بخریم؟

هارد رد پِرو (Red Pro) وسترن دیجیتال در همان خط تولید هاردهای Red ولی با ظرفیت های ذخیره سازی بالاتر تولید می شوند. هاردهای مدل Red Pro وسترن دیجیتال مناسب محیط های NAS24x7 (24 ساعت در 7 روز هفته) با مقیاس متوسط تا بزرگ هستند که تا 24 قفسه (Bay) دارند. این بدان معنی است که این درایو ها بیشتر مناسب سیستم ها با قابلیت نصب در رک (rackmount) موجود در ادارات متوسط تا بزرگ هستند. طراحی این هاردها به گونه ای است که بار اضافی سیستم شما را به آسانی کنترل می کنند. این هاردها در ظرفیت های 2 تا 10 ترابایت موجود می باشند، و سرعت 7200rpm، رابط 6GB/s SATA III و فرم فاکتور 3.5 اینچی دارند. مقایسه هاردهای سری Red و Red Pro را می توانید به اختصار در جدول زیر مشاهده کنید:


RED
RED PRO
1-8 bay NAS
Up to 24 bay NAS
تعداد ایده آل قفسه های NAS
1TB – 10 TB
2 TB – 10 TB
ظرفیت
16 MB and 256 MB
64 MB and 256 MB
کش (Cash)
5400RPM
7200RPM
کلاس عملکرد
180
300
Workload Rate (TB/year)
3.5-inch
2.5-inch
3.5-inch
فرم فاکتور
SATA 6Gb/s
SATA 6Gb/s
رابط

هارد اینترنال تحت شبکه سیگیت

شرکت سیگیت، هارد درایو های IronWolf و IronWolf Pro را تحت عنوان هاردهای NAS روانه بازار کرده است. این ذخیره سازهای NAS مناسب محیط های چند کاربری (multi-user) و حجم کاری بالا است. همچنین، هاردهای شرکت Seagate مجهز به تکنولوژی AgileArray است که قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری سیستم ها را افزایش می دهد.

                              تصویر هارد اینترنال سیگیت مدل ironwolf از روبرو

IronWolf Health Management (IHM) از دیگر مشخصات هاردهای این سری است که به معنای سلامتی بیشتر درایو است. زمانیکه هارد درایوهای IronWolf و IronWolf Pro با سیستم های NAS تجمیع می شوند، قابلیت اطمینان کل سیستم افزایش می یابد؛ زیرا سیستم NAS مداوم مانیتور می شود و کاربران هشدارهای لازم را دریافت می کنند.

در سیستم NAS که با چندین هارد درایو IronWolf تجهیز شده است، کاربران می توانند با اطمینان اطلاعات خود را دانلود و آپلود کنند. تمامی مدل های IronWolf مجهز به سنسورهای RV هستند که عملکرد را در محفظه های NAS با چندین قفسه بهبود می بخشد. هارد درایوهای NAS مدل IronWolf می توانند لرزش ها و نرخ بالا بار را در محیط های multi-RAID کنترل کنند.

ملاحظات انتخاب هارد درایو برای دستگاه NAS

* سازگاری (Compatibility): برای داشتن بهترین عملکرد، سازگاری هارد داریو با سیستم NAS خود را تست نمایید. به عنوان مثال، با مراجعه به سایت شرکت سینولوژی مشاهده می کنید که سری IronWolf و IronWolf Pro شرکت سیگیت و هاردهای قرمز رنگ شرکت وسترن دیجیتال با ذخیره ساز های تحت شبکه (NAS) این شرکت سازگار می باشند.
* قابلیت اطمینان (Reliability): محیط همیشه روشن NAS مسئله بسیار مهمی است و درایو های دسکتاپ برای این شرایط طراحی و تست نمی شوند. هارد های NAS قادر به ثبت دایم (24 ساعته) و بدون وقفه اطلاعات باشند.
* کنترل بازیابی خطا (Error recovery Controls): هارد درایو تحت شبکه به صورت ویژه با مشخصه کنترل بازیابی خطا طراحی می شود که میزان خطا را در سیستم NAS به طور چشمگیری کاهش می دهند.
* حفاظت در برابر نویز و لرزش (Noise and Vibration Protection): در برابر هاردهای دسکتاپی که حفاظت بسیار پایینی در برابر لرزش و نویز موجود در سیستم های چند درایو دارند، درایور تحت شبکه برای سیستم های NAS با چندین قفسه طراحی می شوند. کنترل نویز و لرزش، عملکرد هارد درایو شما را در طول زمان ثابت نگه می دارد.

منتظر نظرات و دیدگاه های ارزشمند شما هستیم.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

منو

مقایسه 0