تاریخ انتشار: 96-10-25 17:10:40 دوشنبه
نمایش: (1255)

این مقاله را حتما قبل از خرید هارد کامپیوتر بخوانید

هارد درایو کامپیوتر، نقشی حیاتی در ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات سیستم شما دارد. بنابراین، زمانی که قصد خرید هارد کامپیوتر را دارید، باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. داده های موجود در این درایوها می­ توانند با هر ترتیبی ذخیره و خوانده شوند، بنابراین در زمان بازیابی، اطلاعات با دسترسی تصادفی (random-access) برگردانده می­ شوند. این دیسک­ ها، ظرفیت ذخیره سازی بالا را با هزینه ی پایین ارائه می­ کنند.

در زمان انتخاب یک دستگاه ذخیره سازی برای کامپیوتر شخصی خود، چندین مورد را باید در نظر بگیرید. شما می­ توانید قیمت هارد دیسک ها را با توجه به مشخصاتی مانند ظرفیت ذخیره سازی، عملکرد و امینت داده مقایسه نمایید. هنگامی که تولیدکنندگان و کارشناسان در مورد عملکرد هارد دیسک ها صحبت می کنند، منظور آن ها این است که داده با چه سرعتی به دستگاه، یا بین دستگاه ها منتقل می­ شود. سازگاری با PC شما نیز امری ضروری است. با توجه به اینکه تکنولوژی به طور مداوم در حال تغییر است، شما باید در مورد آخرین محصولات ارائه شده در این حوزه تحقیق نمایید تا محصولی را انتخاب نمایید که متناسب با نیاز شما است.

                                                                                         

ویژگی های هارد دیسک های کامپیوتری

واسط (Interface) و نرخ انتقال داده

استاندارد اینترفیس سریال آتا (ساتا) نشان می ­دهد که هارد دیسک کامپیوتر با چه سرعتی به هاست (مانند کامپیوتر یا سرور) متصل می­ شود. به عبارت دیگر، استاندارد اینترفیس SATA نشان دهنده ­ی حداکثر سرعت دستگاه ذخیره سازی شما است. چندین نسل SATA وجود دارد. نرخ انتقال داده ی این واسط بر حسب مگابایت بر ثانیه (Mbps) یا گیگابایت بر ثانیه (Gbps) است. نرخ انتقال داده در ساتا 3، 6Gbps است. در SATA II این سرعت برابر با 3Gbps و در SATA I برابر با 1.5Gbps است. برای اینکه این مفاهیم را در هنگام خرید هارد کامپیوتر به مشتریان توضیح دهیم، درایو SATA III در تئوری می­ تواند 700MB را در یک ثانیه منتقل نماید. هرچند که، امروزه متوسط سرعت واقعی انتقال اطلاعات هاردها حدود 200MB/s می باشد و دیگر عوامل که در ادامه ذکر می شود، در تعیین سرعت نهایی هارد نقش دارند.

سرعت چرخش (Spindle)

سرعت اسپیندل یا سرعت چرخش، تعداد دور صفحه هارد دیسک بر دقیقه (RPM) است. هر چه سرعت بیشتر باشد، اطلاعات با سرعت بالاتری می توانند بر روی هارد نوشته شوند و یا بازیابی گردند. میانگین سرعت اسپیندل 7200RPM می باشد، اما مدل هایی با سرعت پایین تر یا بالاتر نیز وجود دارند. معمولا هاردهایی که به Low noise (نویز پایین)، Eco (اقتصادی) و Intellipower (هاردهایی که تعادلی بین سرعت چرخش، نرخ انتقال داده و الگوریتم های کش برقرار است) و اسامی از این دست شناخته می شوند و سرعت آنها دقیق ذکر نشده، سرعتی حدود 5400 تا 5900 دور در دقیقه دارند. هاردهای با سرعت های 10000 و 15000 نیز تولید می شوند که بیشتر در سرورها استفاده می گردند.

سایز کَش یا بافر

هر دیسک درایو داخلی، یک حافظه با سرعت بالا به نام کش (Cache) دارد، که برای خواندن اطلاعات تکراری استفاده می شود . سرعت بازیابی از کش بسیار سریع و غیر مکانیکی است و هر چه ظرفیت کش یا بافر بیشتر باشد، عملکرد کلی سیستم بالاتر است. در حال حاضر، میزان معمول حافظه کَش 64 مگابایت می باشد و هاردهای جدیدتر و گرانتر با کش 128 و 256 مگابایت نیز در بازار موجود هستند. به عنوان مثال، در هاردهای بلک وسترن هر سه ظرفیت کش یعنی 64، 128 و 256 مگابایت مشاهده می کنید.


ظرفیت

ظرفیت، میزان داده ای است که هارد درایو می تواند ذخیره نماید. ظرفیت بر حسب گیگابایت یا ترابایت تعریف می شود که یک ترابایت برابر با 1000 گیگابایت است. در ویندوز هر ترابایت معادل 1024 گیگابایت در نظر گرفته می شود و همین باعث اختلاف در نمایش ظرفیت Hard در ویندوز و ظرفیت نوشته شده روی آن می گردد. یک هارد یک ترابایتی قابلیت ذخیره سازی حدود 400 فیلم با کیفیت Full-HD 1080p را دارد.


امنیت داده

هارد درایو ها همیشه در معرض آسیب هایی چون تماس فیزیکی، رطوبت، گرما و ارتعاش قرار دارند. هر چند که این آسیب ها در کامپیوترهای دسکتاپی (Desktop) کمتر موجب نگرانی است، ولی در هنگام خرید هارد درایو برای لپ تاپ خود باید این آسیب ها را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر شما جز افرادی هستید که با لپ تاپ خود زیاد سفر می کنید، باید بدنبال هارد درایوی باشید که در برابر شوک های فیزیکی مقاوم است. همچنین به دنبال مشخصاتی مانند Load Cycle و Workload Rate Limit (هارد درایو طوری طراحی می شوند که بتوانند مقدار مشخصی از بار را تحمل کنند، که این حد Workload Rate Limit است) نیز باشید.


فرم فاکتور و سازگاری

اندازه بیشتر هارد درایوها 3.5 اینچ است؛ هرچند که برخی هارد درایوها دارای فرم فاکتور 2.5 اینچی می باشند. فرم فاکتور از ملاحظات مهمی است که لازم است که با قفسه های (Bay) موجود در کیس کامپیوتر سازگار باشد. اگر کیس کامپیوتر برای فرم فاکتور 2.5 اینچی طراحی نشده باشد، در هنگام نصب با مشکلاتی روبرو می شوید. بنابراین قبل از خرید هارد کامپیوتر، فرم فاکتور کیس خود را چک نمایید و هارد درایوی انتخاب نمایید که با آن سازگار است.

         

                                                 
                                                      

در میان شرکت های پیشرو، سیگیت (Seagate) سری باراکودا (BarraCuda)   باراکودا پرو (BarraCuda Pro) و وسترن دیجیتال (WD)، هارد درایو های آبی (Blue) و مشکی (Black) را برای کامپیوتر و لپ تاپ معرفی می کند.

منتظر نظرات و دیدگاه های ارزشمند شما هستیم.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

منو

مقایسه 0