تاریخ انتشار: 96-10-25 17:10:40 دوشنبه
نمایش: (258)

هارد درایو داخلی کامپیوتر

هارد درایو کامپیوتر نقشی حیاتی در ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات سیستم شما دارد. داده موجود در این هارد درایوها می­ تواند با هر ترتیبی ذخیره و خوانده شوند، بنابراین در زمان بازیابی، اطلاعات با دسترسی تصادفی (random-access) برگردانده می­شوند. هارد دیسک­ها ظرفیت ذخیره سازی بالا را با هزینه پایینی ارائه می­ کنند.

زمانیکه قصد انتخاب یک هارد دیسک داخلی برای کامپیوتر خود دارید، چندین فاکتور را باید در نظر بگیرید. شما می­ توانید قیمت هارد دیسک ها را با توجه به مشخصاتی مانند ظرفیت ذخیره سازی، عملکرد و امینت داده مقایسه نمایید. سازگاری با کامپیوتر شما نیز امری ضروری است. با توجه به اینکه تکنولوژی کامپیوتر به طور مداوم در حال تغییر است، شما باید در مورد آخرین محصولات ارائه شده در این حوزه تحقیق نمایید تا هاردی را انتخاب نمایید که متناسب با نیاز شما باشد.

                                                                                         

هنگامی که تولیدکنندگان و کارشناسان در مورد عملکرد هارد دیسک صحبت می کنند، منظور آنها این است که داده با چه سرعتی به دستگاه، یا بین دستگاه ها منتقل می­ شود.

چندین مشخصه برای هارد دیسک­ ها وجود دارد که در زیر به تفکیک توضیح می­ دهیم:

  • * واسط (Interface) و نرخ انتقال داده: استاندارد اینترفیس سریال ATA (SATA) نشان می ­دهد که درایو دیسک با چه سرعتی به هاست (مانند کامپیوتر یا سرور) متصل می­ شود. بنابراین، استاندارد اینترفیس SATAنشان دهنده ­ی حداکثر سرعت هارد دیسک است. چندین نسل   SATA وجود دارد. نرخ انتقال داده این واسط بر حسب مگابایت بر ثانیه (Mbps) یا گیگابایت بر ثانیه (Gbps) تعریف می ­شود. نرخ انتقال داده SATA III برابر با 6Gbps، SATA II3Gbps و SATA I1.5Gbps می­ باشد. برای اینکه این مفاهیم را در عمل به خریداران توضیح دهیم، درایو SATA IIIدر تئوری می­ تواند 700MBرا در یک ثانیه منتقل نماید. هرچند که متوسط سرعت واقعی انتقال اطلاعات هاردها امروزه حدود 200MB/s می باشد و دیگر عوامل که در ادامه ذکر می شود، در تعیین سرعت نهایی هارد نقش دارند.

  • * سرعت چرخش (Spindle): سرعت اسپیندل یا سرعت چرخشی، تعداد چرخش صفحه هارد دیسک بر دقیقه (RPM) می باشد. هر چه سرعت بیشتر باشد، اطلاعات با سرعت بالاتری می توانند بر روی هارد نوشته شوند و یا بازیابی گردند. میانگین سرعت اسپیندل 7200 RPM می باشد، اما مدل هایی با سرعت پایین تر یا بالاتر نیز وجود دارند. معمولا هاردهایی که به Intellipower، Low Noise، Eco و اسامی از این دست شناخته می شوند و سرعت آنها دقیق ذکر نشده، سرعتی حدود 5400-5900 RPM دارند. هاردهای با سرعت های 10000 و 15000 نیز تولید می شوند که بیشتر در سرورها استفاده می گردد.

  • * سایز کَش یا بافر: هر دیسک درایو داخلی یک حافظه با سرعت بالا به نام کش (Cache) دارد، که برای خواندن اطلاعات تکراری استفاده می شود . سرعت بازیابی از کش بسیار سریع و غیر مکانیکی است و هر چه ظرفیت کش یا بافر بیشتر باشد، عملکرد کلی سیستم بالاتر می رود. در حال حاضر میزان معمول حافظه کَش 64 مگابایت می باشد و هاردهای جدیدتر و گرانتر با کش 128 و 256 مگابایت نیز عرضه شده اند.

  • * ظرفیت: ظرفیت میزان داده است که هارد درایو می تواند ذخیره نماید. ظرفیت بر حسب گیگا بایت یا ترابایت تعریف می شود که یک ترابایت برابر با 1000 گیگابایت می باشد. در ویندوز هر ترابایت معادل 1024 گیگابایت در نظر گرفته می شود و همین باعث اختلاف در نمایش ظرفیت هارد در ویندوز و ظرفیت نوشته شده روی هارد می گردد. یک هارد یک ترابایتی قابلیت ذخیره سازی حدود 400 فیلم با کیفیت Full-HD 1080p را دارد.

  • * امنیت داده: هارد درایو ها همیشه در معرض آسیب هایی چون تماس فیزیکی، رطوبت، گرما و ارتعاش قرار دارند. هر چند که این آسیب ها در کامپیوترهای دسکتاپی (Desktop) کمتر موجب نگرانی است، ولی در هنگام خرید هارد درایو برای لپ تاپ خود باید این آسیب ها را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر شما جز افرادی هستید که با لپ تاپ خود زیاد سفر می کنید، باید بدنبال هارد درایوی باشید که حفاظت بیشتری را در برابر شوک های فیزیکی ایجاد نماید. همچنین به دنبال مشخصاتی مانند Load Cycle و Workload Rate Limit باشید.

  • * فرم فاکتور و سازگاری: فرم فاکتور بیشتر هارد درایوها 3.5 اینچ است؛ هرچند که برخی هارد درایوها دارای فرم فاکتور 2.5 اینچی می باشند. فرم فاکتور از ملاحظات مهمی است که لازم است که با قفسه ها (Bay) موجود در کیس کامپیوتر سازگار باشد. اگر کیس کامپیوتر برای فرم فاکتور 2.5 اینچی طراحی نشده باشد، نصب با مشکلاتی روبرو می شود. بنابراین شما قبل از خرید باید فرم فاکتور کیس کامپیوتر خود را چک نمایید و هارد درایوی انتخاب نمایید که با آن سازگار باشد.

                                                                                                        

در میان شرکت های پیشرو، سیگیت (Seagate) سری باراکودا (BarraCuda) و باراکودا پرو (BarraCuda Pro) و وسترن دیجیتال (WD)، هارد درایو های آبی (Blue) و مشکی (Black) را برای کامپیوتر و لپ تاپ معرفی می کند.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*